Poradíme, ako podporiť mužskú plodnosť

U mnohých ľudí sa novoročné predsavzatia spájajú predovšetkým s chudnutím, zdravým životným štýlom alebo zmenou zamestnania. Určite sa však nájdu aj takí, ktorých najväčším snom v tomto roku je počať dieťa a rozšíriť svoju rodinu. Žiaľ, nie stále to ide ako šibnutím čarovného prútika. Vedeli ste, že 10 až 15 % párov má problém s otehotnením? Pripravte preto svoje telo na počatie čo najlepšie už teraz.

 

Zníženie stresu

Možno sa zdá, že dnes sa nedá žiť inak než hekticky, no treba si uvedomiť, že stres má značný vplyv nielen na našu psychiku, ale odráža sa aj na telesnom zdraví. Okrem toho, že nadmerná nepohoda môže ovplyvňovať výkon pri sexe, spôsobuje poruchy erekcie či pokles hladiny testosterónu, určite ovplyvňuje aj spokojnosť jedinca v každodennom živote. Ak podliehate dlhodobému stresu, určite uznáte, že to nie je dobrý základ pre vaše zdravie, ale ani pre dieťatko, o ktoré sa chcete snažiť. Muži, ktorí sú vystavení nadmernému a dlhotrvajúcemu stresu, by si mali stanoviť priority, kde zdravie bude na vyššej priečke ako práca.

 

Dôležitá je strava, ale aj vhodné vitamíny a minerály

„Jedz viackrát a menšie porcie“. Túto dobrú radu nechceme vôbec spochybniť, snáď len dodáme, že podstatným faktorom je aj to, čo jeme, nielen koľko a kedy. Vaše telo bude určite vďačné za vyváženú stravu plnú vitamínov a živín. Ďalším dôležitým činiteľom pri príprave tela na počatie je aj znížená konzumácia alkoholu, ak vôbec nejaká. Samozrejme, to isté platí aj pre cigarety. Všetky tieto procesy veľa mužov v dnešnej dobe podporuje aj výživovými doplnkami, ktoré „zasiahnu“ presne tam, kde potrebujete, a pomáhajú tak správnej životaschopnosti spermií. Hľadajte v nich napríklad L-karnitín. Ide o aminokyselinu, ktorá ovplyvňuje pohyblivosť a tvorbu mužských pohlavných buniek. Dodáva im energiu, ktorú potrebujú. Ďalšou dôležitou súčasťou výživových doplnkov na podporu počatia u mužov je myo-inozitol. Jeho úloha spočíva v prenose hormónov v bunke a medzi bunkami. Dbajte tiež na prítomnosť antioxidantov v strave alebo jej doplnkoch, ktoré obmedzujú, menia alebo potláčajú tvorbu voľných radikálov poškodzujúcich spermie. Významnú úlohu zohráva kyselina listová, ktorá má silné antioxidačné vlastnosti a je dôležitá pri raste a replikácii buniek. Všetky tieto látky, potrebné na správne fungovanie tela, nájdete v práškovej forme, ktorú stačí zaliať vodou.

 

Pravidelné športovanie

Život bez stresu s dobrou a vyváženou stravou je potrebné doplniť aj pohybom. Určite vám nikto nemôže prikázať, aby ste sa čo najskôr stali vrcholovým športovcom, ale pohyb je alfou a omegou toho, čo môžete pre vaše telo a v konečnom dôsledku aj dušu urobiť. Pravidelným hýbaním zvyšujete svoju kondíciu, pomáhate minimalizovať stres a rovnako aj zdravotné komplikácie. Športom minimalizujete napríklad srdcové problémy či vysoký krvný tlak. Vyberte si šport, ktorý vás bude baviť a budete sa naň tešiť. Jedine tak si môžete vypestovať lásku k pohybu a pomôcť si k vytúženému dieťatku.