Mýty o ženskej neplodnosti

Aby mali muž a žena spolu dieťa, musia byť obaja schopní reprodukcie. Štatistika ukazuje, že za problémy s počatím „môžu“ v rovnakej miere obe pohlavia. V minulom blogu sme vám priblížili najväčšie mýty o mužskej neplodnosti, ktoré sú častou témou spoločenských diskusií. Dnes si prečítajte niečo o ženskej sterilite.

1. Ak pár nemôže počať, na vine je väčšinou žena

Toto tvrdenie má od pravdy poriadne ďaleko. Ešte donedávna boli ľudia presvedčení, že ak pár nemôže mať dieťa, problém je jednoznačne v žene. Nie je to tak a s veľkou pravdepodobnosťou to tak nebolo ani v minulosti, ibaže sme mali dostupných menej testovacích metód na vyvrátenie tohto omylu. Aj mužský faktor sa totiž výrazne podieľa na neschopnosti počať potomka. „Najmenej 30 % prípadov infertility je spôsobených mužským faktorom a v ďalších 20 % ide o poruchu plodnosti oboch partnerov súčasne. Infertilita muža je teda príčinou neplodnosti páru približne v polovici prípadov,“ uvádza andrológ MUDr. Martin Hrivňák, PhD. Ani jedno z pohlaví sa nemôže vyhovárať, že na vine je ten druhý, pokiaľ výsledky testov nedokážu opak.

2. Len žena si musí pred otehotnením nastaviť zdravý životný štýl

Keďže plod sa bude vyvíjať práve v tele ženy, každému príde logické, že sa počas snaženia splodiť bábätko o seba stará lepšie, upraví si životosprávu, cvičí, dostatočne oddychuje a podobne. To všetko je v poriadku, lenže netreba zabúdať, že aj muž tvorí genetický základ dieťaťa a jeho spermie by mali byť v čo najlepšej kondícii. Obyčajne však pokračuje vo svojom zaužívanom spôsobe života. Rovnako ako partnerka by si aj on mal upraviť životný štýl na čo najzdravší. Aj zdanlivé maličkosti ako jedlo, dostatok oddychu a spánku môžu mať na kvalitu spermií doslova zázračné účinky. Nastaviť svoje telo môžu obaja partneri aj pomocou výživových doplnkov, ktoré sa berú dlhodobejšie.

3. Existuje len jeden druh asistovanej reprodukcie

Je to mýtus. Hoci najčastejšie sa spomína umelé oplodnenie, existujú aj ďalšie spôsoby, ako mať vlastné dieťa. Jedným z nich je napríklad oplodnenie vajíčka mimo maternice, použitie vajíčka inej ženy či asistovanie pri presnom určovaní plodných dní. Ďalšou možnosťou je aj zmrazenie vajíčka pre prípad tehotenstva v neskoršom veku. „Žena by sa pri preventívnych prehliadkach u gynekológa mala pýtať aj na to, ako vyzerajú jej vaječníky, akú má zásobu vajíčok a či ešte môže odkladať otehotnenie. Gynekológ by na to dnes mal vedieť odpovedať,” odporúča MUDr. Michaela Grossová, PhD. Predčasné vyčerpanie zásob vajíčok sa dnes často pozoruje aj u žien, ktoré majú okolo 35 rokov, niekedy dokonca menej.

4. Pri umelom oplodnení si žena môže vybrať pohlavie dieťaťa

Ani náhodou. Pohlavie dieťaťa si nemožno vybrať ako farbu šiat, ktoré si chceme kúpiť. Existujú síce nejaké metódy na ovplyvnenie, no žiadna nefunguje na 100 %. Na zistenie pohlavia budúceho potomka si teda budete musieť počkať až do tretieho mesiaca tehotenstva.

5. Stres neprispieva k neplodnosti

A ešte ako! Stres a celkové nastavenie mysle úzko súvisia s počatím. Hoci by niekto povedal, že pri snahe o dieťa ide len o telo a jeho procesy, nie je to celkom tak. Je potrebné zbaviť sa stresu z práce či obavy, že nepočnete, dopriať si oddych tela, ale aj mysle. Muži môžu prispieť k ochrane spermií pred oxidačným stresom a podporiť tak ich prirodzenú podporu a zretie napríklad výživovými doplnkami.

6. Ak máte dieťa, neplodnosť sa vás netýka

Plodnosť sa vekom mení. To, že už jedno dieťa máte, neznamená, že budete môcť bez problémov počať aj druhé. Problém s opakovaným otehotnením alebo donosením plodu má až jeden zo šiestich párov.