Keď sa chcete stať rodičmi

Ženy o tom hovoria otvorene a je to pre nich prirodzené, muži si to častejšie nechávajú pre seba, no pre obe pohlavia v určitej fáze dospelého života platí, že sa chcú stať rodičmi. Aké obavy ich v tejto súvislosti sužujú a čo riešia?

Ľudia stále chcú rodinu, ale najskôr chcú mať vytvorené zázemie vhodné na výchovu potomka. To znamená, že chcú dokončiť školu, potom si nájsť prácu alebo rozbehnúť vlastný biznis a súčasne so stabilizáciou kariéry riešia aj bývanie, aby sa osamostatnili od rodičov. Medzi tým sa tu a tam zaujímajú o to, ako byť dobrým rodičom. A čas beží…

Z ekonomického pohľadu sa všetko zdá v najlepšom poriadku. No z pohľadu zdravia, respektíve schopnosti počať potomka, to už také výhodné nie je, pretože na prahu tridsiatky či dokonca po nej plodenie a rozmnožovanie už nejde tak ľahko. Po existenčných otázkach tak budúcich rodičov začnú trápiť otázky zdravia, ale riešia tiež problémy vo vzťahu alebo nedostatok času.

 

Najideálnejší čas na rodičovstvo je v období medzi 23. a 30. rokom života v prípade ženy a do 35 v prípade muža. Vtedy je organizmus v najlepšej kondícií na to, aby zvládol všetko, čo súvisí s počatím, donosením a porodením zdravého potomka.

Čo hovorí lekár o ne- plodnosti?

MUDr. Martin Hrivňák, PhD

  • „Ak sa páru po roku nechránených pohlavných stykov nepodarí počať potomka, hovoríme o neplodnosti. Pokiaľ má žena viac ako 35 rokov, o neplodnosti hovoríme už po šiestich mesiacoch snaženia bez výsledku,“ upozorňuje andrológ MUDr. Martin Hrivňák, PhD.
  • Zároveň vieme, že na neplodnosti páru sa významne podieľa aj mužský faktor. Najmenej 30% prípadov infertility je spôsobených mužským faktorom a v ďalších 20% ide o  poruchu plodnosti oboch partnerov súčasne. Infertilita muža je teda príčinou neplodnosti páru približne v polovici prípadov.“ hovorí andrológ.

Nezabúdajme na dôležité veci:

  1. Žena by sa pri preventívnych prehliadkach u gynekológa mala pýtať aj na to, ako vyzerajú vaječníky, aká je zásoba vajíčok a či ešte môže odkladať otehotnenie. Gynekológ by na to dnes mal vedieť odpovedať.
  2. V prípade mužov tiež lekári prízvukujú význam pravidelných prehliadok u urológa. Mnoho budúcich potenciálnych otcov u neho bolo naposledy v chlapčenskom veku alebo vôbec, pritom počatie potomka je záležitosťou a zodpovednosťou oboch partnerov.“
  3.  Predčasné vyčerpanie zásob vajíčok dnes často pozorujeme aj u žien, ktoré majú okolo 35 rokov, niekedy dokonca menej.
  4. Ďalším problémom pre donosenie dieťaťa sú miomy na maternici – typické u žien nad 35 rokov, ktoré vytvárajú v maternici prekážku na uhniezdenie embrya.
  5. Šance znižujú nadváha a fajčenie. Fajčenie najmä preto, že pri ňom vniká obrovské množstvo voľných kyslíkových radikálov, ktoré ničia bunky, v prípade žien vajíčka a v prípade mužov spermie.
  6. Tieto negatívne vplyvy sa dajú čiastočne odbúrať vhodnými výživovými doplnkami, už roky máme dobré skúsenosti s doplnkami s obsahom myo-inozitolu, ktorý patrí do skupiny vitamínov B a ktorý je veľmi nápomocní pri snahe počať potomka mužom aj ženám.